Studia czy kurs – co wybrać?
Zawód programisty nie wymaga od Ciebie żadnego dyplomu, czy certyfikatu. To niepodważalny fakt. W tym fachu nie potrzebujesz bowiem pieczątki – jak prawnik, lekarz i architekt. Tak naprawdę, jeżeli masz dużo samodyscypliny, znasz dobrze język angielski i potrafisz logicznie myśleć, możesz rozpocząć swoją karierę w IT bez wyższego wykształcenia, czy kursu. Zapewne pomyślisz, że powyższym stwierdzeniem strzelamy sobie w kolano. Błąd! Naszym celem nie jest bowiem zrobienie z Ciebie programisty za wszelką cenę, bo zwyczajnie nic by z tego nie wyszło. W zamian oferujemy szansę zdobycia potrzebnych do startu w branży – wiedzy i doświadczenia szybciej i w sposób bardziej komfortowy.
Dlaczego kurs a nie studia?
Jednakże pozostaje pytanie – dlaczego kurs, a nie studia? Teoretycznie jedno nie wyklucza drugiego, lecz w praktyce okazuje się, że wiedza zdobyta na studiach to zdecydowanie za mało, żeby na poważnie zająć się programowaniem. Nie zrozum tego źle. Studia kierunkowe ukończone na dobrej uczelni są naprawdę solidną bazą do rozpoczęcia swojej kariery w IT, ponieważ dodatkowo dają ogólne pojęcie o kwestiach niezwiązanych bezpośrednio z samym programowaniem, ale mogących okazać się naprawdę przydatnymi w późniejszej pracy (np. budowa sieci). Problem uczelni wyższych polega jednak najczęściej na tym, że zakres materiału nie pozwala na dogłębne zapoznanie się z konkretnym tematem, a wiedza, którą zdobywają studenci jest często zdezaktualizowana.
Można oczywiście niwelować te problemy na własną rękę czytając blogi i literaturę fachową oraz oglądając tutoriale w Sieci, lecz tak naprawdę nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, który będzie rozwiewał wątpliwości, pomagał zrozumieć najtrudniejsze kwestie, bądź odpowiadał na każde pytanie.
Według raportu serwisu StackOverflow z 2016 roku około 70% programistów na całym świecie nie ukończyło żadnych studiów kierunkowych. Mieli za to dużo silnej woli i brali udział w różnego rodzaju programach mentorskich i szkoleniach, dzięki którym są dziś naprawdę świetni.
Czego dokładnie nauczę się na kursie?
Najogólniej mówiąc zobaczysz, co można zdziałać za pomocą komputera. Szybko przekonasz się, że wszystko się ”da”, a jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Kurs, który proponujemy, będzie symulacją tego, jak w przyszłości będzie wyglądała Twoja przyszła praca. Przechodząc przez proces realizacji zadania, zobaczysz w jaki sposób będzie to wyglądało w „prawdziwej” firmie.
Zajęcia prowadzą zawodowi programiści, którzy przekażą Ci nie tylko wiedzę merytoryczną, ale przede wszystkim podzielą się swoim doświadczeniem w prowadzeniu projektów IT zdobytym przez lata pracy w tym zawodzie. Będą światełkiem w tunelu, gdy zaczniesz tracić orientację, źródłem informacji, z którego będziesz mógł czerpać do woli przez cały czas trwania kursu.
Na kursie uruchomisz logiczne myślenie i kreatywność. Poznasz zasady współpracy, nauczysz się dobrej organizacji pracy oraz precyzyjnego przedstawiania pomysłów. I być może wcale nie zostaniesz zawodowym programistą. Po tym szkoleniu sprawdzisz się na każdym stanowisku, które ma charakter koncepcyjny, w którym ważne będzie wyciąganie wniosków na podstawie analizy danych. Zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci zostać świetnym project managerem, kierownikiem zespołu czy analitykiem biznesowym.
Choć nie ukrywamy, że z największą przyjemnością zrobimy z Ciebie dobrego programistę i taki jest nasz główny cel.
Będzie bolało?
Na początku na pewno nie będzie łatwo. Otoczy Cię nowa terminologia, być może nowy sposób uczenia się. Ale dzięki systematycznej pracy i samozaparciu jesteśmy pewni, że odniesiesz sukces, a 256-go dnia każdego roku będziesz mógł dumnie wypiąć pierś i świętować Międzynarodowy Dzień Programisty !
Boisz się, że zrobimy z Ciebie komputerowego zombie, który przyklei się do monitora i nie będzie znał imienia żadnej osoby, z którą pracuje przy jednym biurku? To nie tak. Owszem, cenimy spokój i ciszę, gdy w skupieniu próbujemy rozwiązać skomplikowany problem. I może przez to często wychodzimy na ponuraków i gburów, a nasze żarty przeznaczone są wyłącznie dla geeków, lecz praca programisty to przede wszystkim praca zespołowa, praca z ludźmi. Polega nie tylko na „wklepywaniu” kodu, ale także na spotykaniu się i długich dyskusjach z kolegami z zespołu, kierownikiem projektu czy klientem. Na planowaniu, dzieleniu się zadaniami, omawianiu problemów. A na koniec świętowaniu wspólnego sukcesu, gdy projekt zostanie szczęśliwie zrealizowany. Zobaczysz, spodoba Ci się, zwłaszcza to ostatnie.
Razem z nami przejdziesz naukę bezstresowo
No dobrze. Poznałeś już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co spotka Cię na kursie programowania, który proponujemy. Zastanawiasz się teraz, czy to coś dla Ciebie, czy nie będzie za trudne, czy się opłaci. I bardzo dobrze, że o tym myślisz.
Jeśli zacząłeś właśnie rozważać wszystkie „za” i „przeciw” oraz oceniać szanse na to, czy sobie poradzisz, to oznacza, że jesteś już jedną nogą u nas. Jak to? Ponieważ postawiłeś przed sobą problem do rozwiązania, uruchomiłeś swoją inteligencję logiczną i za chwilę podejmiesz ważną decyzję. Myślenie analityczne to podstawa w pracy przyszłego programisty, a więc nadajesz się doskonale i nie zastanawiaj się dłużej. Zapisz się na kurs i wykorzystaj tę umiejętność do stworzenia czegoś naprawdę wielkiego!
Autor: Codementors/KK