Programowanie – czy to dla mnie?

Pamiętasz klocki Lego, którymi bawiłeś się w dzieciństwie? Sposób ich łączenia ze sobą pozwala na tworzenie nie tylko konstrukcji opisanych przez producenta na opakowaniu danego zestawu. Ale na budowaniu dowolnych kompozycji, ograniczonych wyłącznie naszą wyobraźnią. Ten sam dom czy pojazd można zbudować z różnych klocków, na milion różnych sposobów. Każdy z klocków w tej budowli spełnia określoną rolę. Można układać je w określony wzór. A ten wzór to nasz kod.

Programista tworzy więc kod. I uwierz, sprawia mu to nieraz tyle samo radości i satysfakcji, co wybudowanie z klocków Lego ciężarówki z napędem z możliwością sterowania.

Języków kodowania jest wiele, ale nie musisz znać ich wszystkich. Rozsądny programista skupia się na kilku z nich i z ich pomocą wytwarza oprogramowanie, które sprawi, że coś będzie działało dokładnie tak, jak założył. Może to być aplikacja w Twoim telefonie, czy sklep internetowy, czy też coś, czego jeszcze nikt inny przed Tobą nie stworzył. Programowanie lubi porządek i dyscyplinę, kocha logikę i konkrety, nie przyjmuje natomiast kompromisów – jest zawsze jeden albo zero, nic pośrodku. Więc albo je z marszu pokochasz, albo… pokażemy Ci w jaki sposób je oswoić i naprawdę polubić.

 

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Ponieważ programista to prawdopodobnie najlepszy zawód świata! Pod wszystkimi możliwymi względami: wysokości wynagrodzenia, perspektywy zatrudnienia i rozwoju oraz jakości pracy. Tak wynika z rankingu 10 najlepszych zawodów 2015 roku opublikowanym przez Hays Polska. I prawdę mówiąc jest w czołówce od ładnych kilku lat wstecz. Zapowiada się dobrze, prawda? Dalej będzie jeszcze lepiej.

Gwarantujemy, że pisząc pierwsze linijki kodu, poczujesz się jak w Matrixie. Pracowicie tworzone przez Ciebie „hieroglify” w niemal magiczny sposób będą robić dokładnie to, czego od nich zażądasz. Przygotuj się więc na rozpierającą pierś dumę, satysfakcję, radość tworzenia. Jednym słowem frajdę. Gdy to poczujesz, wręczymy Ci czarne okulary i skórzany płaszcz, Neo. I dołączysz do grona pozytywnych, zdolnych wariatów (czyt. pasjonatów programowania), takich jak my. A co za tym idzie, zgarniać będziesz dodatkowe bonusy opisane poniżej.

 

Jakie są profity z bycia programistą?

Oto powody, dla których warto zostać programistą:

  • DOBRA PENSJA 

    Po skończonym kursie możesz śmiało zostać programistą w wybranej firmie i na start otrzymać ok. 5000 zł. Starsi programiści zarabiają na rynku polskim około 12000 – 13000 zł miesięcznie. Pracując natomiast dla firmy z zachodniej części globu specjaliści są w stanie zarobić tyle samo … ale w zielonej walucie. Znamy rynek od podszewki i zarobki takiej wysokości nikogo w branży nie dziwią. Oczywiście kwestia wysokości wynagrodzenia to sprawa uzależniona przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz wyników negocjacji z danym pracodawcą i zdarza się, że na koncie programisty pojawia się co miesiąc dużo mniej – nie oszukujmy się, zawód programisty do najłatwiejszych nie należy, trzeba się ciągle rozwijać i nie każdy jest gotowy do takiego poświęcenia 

  • SATYSFAKCJA Z PRACY

    Uwaga, euforia po udanym kodowaniu jest uzależniająca. Będziesz chciał więcej i więcej. Na szczęście pracy na pewno nie zabraknie, o czym mówi punkt kolejny.

  • GWARANTOWANE ZATRUDNIENIE I ROZWÓJ

    Obecnie w Polsce brakuje ok. 30 tysięcy programistów. W całej Europie brakuje ich około 350 tysięcy a do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 750 tysięcy. Ponadto szacuje się, że do 2020 roku na świecie będzie podłączonych do Sieci 50 miliardów urządzeń. Naprawdę jest i będzie co oprogramowywać.

  • KOMFORT PRACY

    Pracodawcy i specjaliści od HR-u prześcigają się w pomysłach na zapewnienie programistom jak najlepszych warunków pracy. Kuszą dodatkowymi pakietami usług medycznych, imprezami integracyjnymi, szkoleniami. Budują „pokoje gier”, w których w przerwie na kawę możesz pograć w piłkarzyki albo rzutki (kawa w tej przerwie jest oczywiście sponsorowana przez pracodawcę). Gdy męczą Cię dojazdy do pracy, możesz wybrać pracę zdalną. A jeśli będziesz naprawdę dobry, to Ty podyktujesz warunki pracodawcy i Twój czas pracy będzie bardzo elastyczny, urlopy długie, a pensja godna pozazdroszczenia.

  • PROGRAMOWANIE TO JĘZYK PRZYSZŁOŚCI

    1 września 2016 rusza w Polsce pilotażowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zakłada realizację nauczania programowania w szkołach. Od 2017 roku programowanie ma być formalnym przedmiotem w każdej polskiej szkole, więc jeśli nie chcesz, żeby młodzież deptała Ci po piętach, to naprawdę najlepszy moment, żeby być o krok przed nimi.

  • DOBRA PENSJA

    Tak, ten punkt był już wyżej, ale warto o tym wspomnieć raz jeszcze. Na wszelki wypadek.

 

Jak mam zacząć, skoro nie mam doświadczenia?

Pierwsze kroki mogą wydawać Ci się trudne, ale zapewniamy Cię, że pod opieką doświadczonych trenerów jesteś w stanie rozpocząć naukę programowania bez najmniejszych problemów. Potrafisz abstrakcyjnie myśleć? Jesteś pracowity i zdeterminowany? Znasz podstawy obsługi komputera? Nie zwlekaj – zapisz się już dziś na kurs programowania z Codementors!

Autor: KK