Historie kursantów Codementors: Mirek Mówiński
– Jeśli naprawdę chcemy wejść na ścieżkę programowania, to na pewno będzie się ona pięła w górę. I nie chodzi tu tylko o kwestie awansu zawodowego i wynagrodzenia – taka górka bardzo cieszy, ale wymaga podjęcia trudu wspinaczki, ciągłego uczenia się nowych rozwiązań – mówi Mirek Mówiński, kursant Codementors, który za chwilę otrzyma certyfikat ukończenia kursu Junior Java Developer i Junior C# Developer.
Jesteś bardzo ambitnym uczniem. Obecnie uczysz się dwóch języków programowania równocześnie: Java i C#. Kiedy rozpocząłeś pierwszy z nich?
Moim pierwszym kursem programowania był kurs Junior Java Developer, którego naukę rozpocząłem trzy miesiące temu w Codementors. Niedawno zapisałem się również na kurs C#, a w międzyczasie zrobiłem dwudniowy kurs Dockera.
Ciężko jest przyswajać równolegle tak dużą porcję wiedzy?
Materiałów do przerobienia i nauki jest rzeczywiście dużo. W miarę upływu kursu tematy są coraz trudniejsze, bardziej zaawansowane i zdarza się posiedzieć przy niektórych z nich trochę dłużej, ale tak to właśnie powinno wyglądać. Nie ma, że boli. Kurs jest rzeczywiście wymagający, ale warto się przyłożyć po to, by nasz wysiłek zaowocował w przyszłości.
Zdradzisz kilka szczegółów dotyczących tego, jak w praktyce wyglądają zajęcia w Codementors?
W skrócie: na zajęciach teoria spotyka się z praktyką. Pracujemy w grupach, wspólnie piszemy programy i uczymy się metodologii pracy. Wszystko wygląda tak, jakbyśmy zamiast na zajęcia przychodzili do pracy, mieli swoje stanowiska i zadania do wykonania. Trenerzy są naprawdę ok, potrafią dzielić się swoją wiedzą i robią to świetnie. Starają się odwzorować takie środowisko, z jakim byśmy mieli do czynienia w prawdziwej firmie. Bardzo często w czasie zajęć razem z nami tworzą programy, tłumaczą każdą linijkę kodu, wyjaśniają dlaczego ma być tak, a nie inaczej. Uczą również dobrych praktyk i standardów, jeśli chodzi o pisanie kodu. To, że ktoś nauczy się programowania, to jedno. Drugą sprawą jest czytelność kodu, czyli zasada clean code. Do tego dochodzi wiedza dotycząca logiki biznesowej, zrozumienie zasad interakcji z użytkownikiem itd. Tego również się uczymy.
Nauka w Codementors odbywa się w trybie: tydzień zajęć / tydzień pracy własnej. Ile czasu poświęcasz na naukę w tygodniu wolnym od zajęć?
Początki są łatwiejsze i prace domowe idą szybciej. Na dalszych etapach kursu trzeba poświęcić 2- 2,5h dziennie na naukę, wykonanie pracy domowej i przygotowanie się do sprawdzianu. Przy trudniejszych tematach można zawsze liczyć na pomoc trenera, wystarczy napisać do niego na Slack’u. Cała grupa również mocno się wspiera i nasze rozmowy na Slack’u są bardzo inspirujące ☺
Czym się zajmowałeś, zanim zapisałeś się na pierwszy kurs programowania?
Przez prawie 5 lat pracowałem w Stoczni Gdańsk. Byłem monterem kadłubów i koordynatorem prac kadłubowych. Co mogę powiedzieć – ciężka, fizyczna praca. Wcześniej chodziłem do technikum informatycznego, więc podstawy programowania były mi znane. Nie myślałem wtedy o tym, by kontynuować edukację i zostać programistą. Dziś myślę inaczej. Chcę wrócić do IT i w kursach programowania widzę swoją szansę na rozwój, na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.
Rozumiem. Decyzja zapadła, idziesz na kurs programowania. Na trójmiejskim rynku funkcjonuje wiele szkół, w których mógłbyś osiągnąć swój cel. Dlaczego wybrałeś Codementors?
Kurs Java został mi polecony na Facebook’u, na grupie SysOps/DevOps Polska. Szukałem wtedy stacjonarnego bootcampa w Trójmieście. Odezwały się wtedy osoby, które albo same ukończyły kurs w Codementors, albo mają znajomych, którzy go ukończyli. Przekonały mnie pozytywne opinie, ale również cena kursu. Jest naprawdę konkurencyjna. I idzie za nią też jakość. Mam porównanie, bo byłem na pięciodniowym kursie z JavaScript’u w innej firmie. Zdecydowanie bardziej polecam naukę w Codementors.
Bardzo nas to cieszy ☺. Niedługo zostaniesz absolwentem Codementors. Co z perspektywy czasu uważasz za najtrudniejsze na samym początku nauki programowania? Na co powinni nastawić się kursanci i na co zwrócić uwagę?
Jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z programowaniem, powinien wiedzieć, że na kursie będzie sporo logiki i schematów, których trzeba się będzie po prostu nauczyć, wykuć na pamięć. Może się wydawać, że praca programisty polega przede wszystkim na tworzeniu kodu, ale w rzeczywistości najwięcej czasu poświęca się na czytanie dokumentacji i szukaniu pomysłów, a na samym końcu piszemy kod. Niejednokrotnie zdarza się, że próbujemy rozwiązać jakiś problem i poświęcimy na to mnóstwo czasu. Tymczasem podobny problem prawdopodobnie miało już setki osób przed nami i wystarczy poszukać w Internecie, aby znaleźć potrzebną podpowiedź. Nie trzeba wymyślać koła od nowa. Zanim więc zabierzemy się do pracy, warto zrobić porządny research – to naprawdę oszczędza czas i pomaga uniknąć błędów.
Wielu naszych kursantów na rozmowie rekrutacyjnej zastanawia się, czy sobie poradzą na kursie, czy nadają się na programistów, czy programowanie na pewno jest dla nich. Czy Ty również miałeś podobne wątpliwości?
Rzeczywiście przez chwilę miałem takie myśli. Moje wątpliwości rozwiała Magda (Magdalena Więcław-Pettke, Training Bussines Partner w firmie Codementors, przyp. red.). W czasie rozmowy opowiedziała mi o szczegółach kursu, odpowiedziała na moje pytania i wyjaśniła wszystkie kwestie, które budziły moje obawy. Dodatkowo na stronie z opisem kursu wymienione są materiały, które warto przerobić przed rozpoczęciem nauki. Skorzystałem z nich i wejście do świata IT było naprawdę bezbolesne.
Czy obecna nauka, przypomnijmy, na dwóch kursach programowania równocześnie, odbywa się tak samo bezboleśnie, jak przerabianie materiałów dodatkowych? Jak motywujesz się do codziennego wysiłku umysłowego?
Jestem bardzo mocno zmotywowany do nauki, bo chcę sporo zmienić w swoim życiu i wiem, że to zaowocuje. I to naprawdę wystarczy. Ta myśl mnie nakręca i nie pozwala się lenić. Póki co wyrabiam 100% normy, zaliczam wszystkie sprawdziany i prace domowe z najwyższą możliwą punktacją, więc jest dobrze ☺.
Przed rozpoczęciem kursu bazowałeś jedynie na materiałach zaproponowanych na stronie codementors.pl. Nie przerabiałeś wcześniej żadnych tutoriali, nie brałeś udziału w kursach internetowych. Czy według Ciebie każdy, praktycznie „z marszu” może przystąpić do takiego kursu i nauczyć się programowania?
Myślę, że tak. Programowania może nauczyć się właściwie każdy, kto ma w sobie determinację i pragnienie zmiany. Mamy na kursie lekarza, mamy budowlańca i naprawdę bardzo dobrze im idzie. Nie trzeba się zrażać, gdy pojawią się pierwsze trudności. Przerobienie materiałów, o których rozmawialiśmy wcześniej, da już jakieś podstawy, a wszelkie wątpliwości pojawiające się w czasie trwania kursu rozwiewa zawsze trener. Gdybym miał polecić język, od którego można rozpocząć naukę programowania, to byłby to Python. Jest prosty i przyjemny w nauce. Java jest trochę trudniejsza, ale z kolei bardziej opłacalna pod kątem przyszłych zarobków. Nie każdy musi zajmować się backend’em. Nawet jeśli nie posiadamy umiejętności analitycznego myślenia, możemy wejść do świata IT i zająć się na przykład frontend’em. Możliwości jest naprawdę wiele.
A czym Ty chciałbyś się zająć po ukończeniu kursu? Jakie jest Twoje wymarzone stanowisko pracy?
Chciałbym pracować jako programista Java lub ewentualnie DevOps.
Będę w takim razie mocno trzymała kciuki za to, byś jak najszybciej zaczął się spełniać zawodowo na takim właśnie stanowisku. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę!
Ja również dziękuję ☺. I gorąco zapraszam na swojego bloga, w którym opisuję doświadczenia związane z nauką programowania: https://miraskoduje.wordpress.com/.
Z Mirkiem Mówińskim rozmawiała Karolina Kulawiak